Indeks Google

Google udostępniło użytkownikom bezpłatną usługę Google Search Console. Pomaga ona w procesie, jakim jest pozycjonowanie stron www. Dzięki niej możemy monitorować pozycje witryny oraz podejmować świadome decyzje związane z przedstawianiem witryny w wynikach wyszukiwania.

W usłudze Google Search Console znaleźć możemy wiele przydatnych informacji, dzięki którym pozycjonowanie SEO jest łatwiejsze. Jedną z nich przedstawia raport o stanie indeksowania, który zawiera dane o adresach URL, które próbowaliśmy zaindeksować przez ostatni rok.

W podstawowym widoku raportu dostępne są dane pokazujące tylko w całości zaindeksowane wartości. W zaawansowanym widoku znajdziemy więcej informacji:


  • - Usunięte adresy URL

Jest to liczba adresów URL, które zostały usunięte za pomocą narzędzia do usuwania adresów URL. Jeśli chcesz, by wykres był czytelny, ukryj inne adresy. Wykres zostanie zeskalowany do czytelnego zakresu.


  • - Całkowita liczba adresów URL zaindeksowanych w Twojej witrynie

W tym miejscu pokazane są adresy URL, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Ich liczba może się zmienić w zależności od tego, czy dodajesz bądź też usuwasz strony.


  • - Adresy zablokowane przez roboty

Są to adresy URL wyłączone z indeksowania przez plik robots.txt


Skuteczne korzystanie z raportu Stanu indeksowania:

  • - Nagłe spadki – jeśli je zauważysz, może to oznaczać, że roboty wyszukiwarki nie mają dostępu do treści witryny lub Twój serwer nie działa albo jest przeciążony.

  • - Nagłe zmiany – ich pojawienie może wskazywać na problemy z konfiguracją serwisu, przekierowaniami lub jej bezpieczeństwem,

  • - Nietypowo wysoki indeks adresów URL – może oznaczać atak hakerów, problemy z zduplikowaną treścią lub stronami generowanymi automatycznie.