Pobierz jako Google

Pobieranie strony w Google Search Console

Udostępnione narzędzie Google Search Console dla webmasterów pozwala zarówno na wykonanie czynności, jaką jest analiza SEO pod pozycjonowanie stron, ale również na wykonanie odpowiednich działań w celu poprawy widoczności witryny. W tym artykule dowiesz się o jednym z rozwiązań udostępnionym przez Google, jakim jest "Pobierz jako Google". Aby dostać się do tej zakładki należy zalogować się do Google Search Console (skr. GSC), a następnie przejść do "Skanowanie" i wybrać "Pobierz jako Google".

Do czego służy pobieranie stron w GSC?

Zalet jakie przynosi nam pobieranie strony jest kilka, a w nich m.in.:

1. Możliwość podglądu jak wyszukiwarka Google renderuje naszą stronę.

Pobierany zostaje wskazany adres URL, dla którego później Google zwróci nagłówek odpowiedzi HTTP. Renderowanie uruchamia wszystkie zasoby wskazanej strony - zarówno obrazy, skrypty, jak i inne elementy strony. Dzięki temu mamy możliwość wykrycia różnic wizualnych w odbiorze strony przez roboty wyszukiwarek Google oraz użytkownika.

2. Możliwość szybszego zaindeksowania strony.

Jeśli stworzyliśmy serwis, został już opublikowany i jest dla wszystkich dostępny, to w celu przyspieszenia indeksacji można pobrać najważniejsze podstrony. Dzięki tym rozwiązaniom strona może szybciej pojawić się w indeksie Google.

3. Ponowne zgłoszenie strony po jej wyindeksowaniu.

Jeśli tymczasowo wyłączymy stronę, co często zdarza się webmasterom, w efekcie czego Google usunie z indeksu naszą witrynę, możemy poprzez "Pobierz jako Google" ponownie zgłosić stronę internetową do indeksu.

4. Błędne pobieranie zasobów.

W momencie kiedy przy wyniku pojawi się informacja "Częściowo ukończono" oznacza to, że wskazane zasoby - grafiki, css, js lub inne elementy - nie zostały przez Google pobrane z jakiś (wskazanych w szczegółach) przyczyn.

Czy pobieranie w GSC ma wpływ na pozycjonowanie www? Nie, ale może pomóc w krytycznych sytuacjach. W związku z tym warto pamiętać o takich rozwiązaniach.