Problemy dotyczące bezpieczeństwa

Pozycjonowanie stron internetowych stanowi w coraz większym stopniu zwiększenie zaufania do witryny poprzez zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Codziennie nasze witryny narażone są na ataki z zewnątrz – czy to w postaci hakerów bądź automatycznych botów. Ataki objawiają się między innymi podmianą treści dla robotów wyszukiwarek internetowych. Skąd o tym się dowiemy? Oczywiście z narzędzia Google Search Console i zakładki „Problemy dotyczące bezpieczeństwa”, która zbiera informacje właściciela o potencjalnych ataku bądź naruszeniu bezpieczeństwa witryny.

Co zrobić gdy otrzymasz wiadomość? Przede wszystkim należy działać szybko, aby pozycjonowanie www nie legło w gruzach. Zbędna zwłoka może oznaczać spadki w wynikach wyszukiwania, gdyż Google w celu zapewnienia najlepszej odpowiedzi dla użytkownika pomija strony nie spełniające podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy sprawdzić typ komunikatu od Google – w przypadku wystąpienia problemów w tej zakładce pojawia również informacja na tematu rodzaju ataku. Po sprawdzeniu witryny i usunięcia skutków ataku wirusa bądź hakera, nie można zapomnieć o profilaktyce w celu uniknięcia powtórzenia ataku w przyszłości.

Po wykonaniu powyższych czynności wracamy do najważniejszej funkcji tego narzędzia czyli "prośbę o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia". Sekcja ta pozwala na komunikację ze raterami Google i poinformowanie ich o rozwiązaniu problemu z bezpieczeństwem. Wtedy należy czekać na ich odpowiedź – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia witryna zacznie odzyskiwać widoczność, co jest tak niezwykle istotne, jeśli chodzi o pozycjonowanie.